M_

Martin _

Zima ti je? Sedíš na Slovensku?Ahojte,

Na tohtoročnej tehličke ma zaujala krajina Jakutsko ako taká. Mám veľmi rád zimu ako takú a trochu im občas ich sibírsku zimu závidím. Chcel by som trochu tej ich zimy aj tu na Slovensku.

Rozhodol som sa pozorovať rozdiely v dennej teplote v našom hlavnom meste (Bratislava) a v meste Aldan. Teploty budem brať z tejto stránky :

https://www.meteoblue.com/sk/p...

A zapisovať, porovnávať a zverejňovať ich budem tu:

https://www.tehlicka.sk/vyzva/

Celý vtip je v tomto:

Za každý deň, ak bude rozdiel teploty väčší ako 25 stupňov Celzia, prispejem jedným eurom na rekonštrukciu komunitného domu v Jakutsku.

Keďže nemám rád sociálne siete od koreňa, nemám svoju výzvu ako zdielať, jedine na stránke tehlicka.sk

Ak si na túto výzvu čírou náhodou narazil, kľudne sa zapoj a môžeš ju aj zazdielať kdekoľvek chceš.  A poslať komukoľvek chceš. Ale úplne stačí sa zapojiť. Ak sa ti zdá jedno euro za deň veľa, kľudne si zvol centy.

Výzva potrvá zatiaľ do nedele Božieho Milosrdenstva a potom sa možno predĺži aj ďalej, zaleží aké budú priebežné výsledky.

Len tak by the way:

Mladí v Jakutsku

  • žijú na najchladnejšom obývanom mieste na Zemi
  • v zime čelia extrémnym podmienkam, niekedy teplota klesne pod -50°C
  • často trpia pre nefunkčné rodinné vzťahy a saleziáni im pomáhajú ľahšie sa zaradiť do spoločnosti
  • aby sa mohli stretávať v komunitnom dome, potrebujú opraviť jeho vstup, ktorý je v havaríjnom stave
  • hrozí aj zrútenie strechy, ktorá má prehnitý krov a jej preborením by sa zničil celý dom

Nedovoľme, aby komunitný dom schátral. Pomôžme mladým v Jakutsku aby sa mali kde stretávať. Pridajte sa. 

Za prvých 26 dní výzvy bol rozdiel teploty medzi Bratislavou a Aldanom väčší ako 25 stupňov 17 dní. Začiatkom marca sa v Aldane oteplilo aj o 15 stupňov. Teplota v Bratislave sa celkom stabilne pohybuje od 3 do 12 stupňov Celzia. Uvidíme čo sa bude diať ďalej. Predpoveď pre Aldan hovorí, že sa má opäť ochladiť.

Update 4.4.2021

Začiatkom marca mrazy v Aldane výrazne poľavili. Avšak denné teploty sú stále pod bodom mrazu. Dokonca v posledný marcový deň bolo v Aldane na obed plus jeden stupeň.  Veľká noc je v Aladane naďalej mrazivá a jar stále v nedohľadne. Naopak v Bratislave sa teploty koncom marca vyšplhali až nad plus 20 stupňov Celzia.  Tieto merania len potvrdzujú obrovské klimatické rozdiely medzi nami a Jakutskom.

V priebehu marca bol rozdiel teplôt väčší ako 25 stupňov Celzia iba 10 dní.  V Aldane sa zmiernili mrazy a v Bratislave sa teploty hýbali medzi plus 5 až 10 stupňov.

Update 1.5.2021


Mesiac apríl sa niesol v znamení oteplovania v Jakutsku. Celodenné mrazy sa skončili a teplota na obed vyskočila pár krát  nad nulu, presnejšie 8 dní v mesiaci Apríl nebol počas obeda v Aldane mráz. V Bratislave sa počas apríla taktiež oteplilo avšak nie tak citeľne ako to bolo v Aldane. Teploty v Bratislave sa celkom stabilne držali medzi plus 10 až plus 20 stupňov Celzia. 

V priebehu apríla bol rozdiel teplôt väčší ako 25 stupňov Celzia iba 4 dni.  Aj to hlavne v prvej polovici mesiaca apríl.

Veľmi zaujímavo vyznie nasledujúci fakt. V Bratislave od popolcovej stredy bola teplota nad nulou každý deň, avšak v Aldane iba 9 dní zo 73 sledovaných dní :). 

Novinky a komentáre

Autor ani darcovia zatiaľ nepridal nijaké komentáre.

Už darovali

žiadne dary
Výzva pre organizáciu Savio o.z.